flypgs turk hava yollari onur air sunexpress anadolu jet pegasus en ucuz ucak bileti pegasus
SINAV ALMANCASI – Mesleki Almanca Dersleri – Doktorlar için Almanca – Almanca Mesleki Terimler http://www.meslekialmanca.com Almanca Meslekler Konu Anlatımlı - Resimli - Kadın, Erkek ve Slayt Gösterimler Fri, 29 Sep 2017 21:37:10 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.2 Fit in Deutsch 1 Sınavı Okuma Alıştırması http://www.meslekialmanca.com/3675/fit-in-deutsch-1-sinavi-okuma-alistirmasi.html http://www.meslekialmanca.com/3675/fit-in-deutsch-1-sinavi-okuma-alistirmasi.html#respond Mon, 20 Jun 2016 20:08:43 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=3675 Sitemizin bu bölümünde Fit in Deutsch 1 Sınavındaki bölümlerden biri olan okuma bölümüyle ilgili bir alıştırmayı yanıtlarıyla birlikte bulabilirsiniz. Fit in Deutsch 1 Sınavı nedir? Fit in Deutsch 1 Alıştırmalar… gibi bütün sorularınıza yanıtları yine sitemizin diğer bölümlerinden bulabilirsiniz. 

Unser Deutschlehrer

Herr Duran ist mein Klassenlehrer und unterrichtet Deutsch. Ich mag ihn sehr. Er ist nett und lacht immer. Wir haben in Deutsch immer viel Spaß. Wir hören Songs von Bands aus Deutschland und singen manchmal auch mit. Herr Duran kann auch gut Englisch. Am Ende des Schuljahres organisiert er einen Theaterabend und ein Konzert mit Schülern. Im Theaterabend und in der Schulband gibt es 42 Schüler. 23 Jungen und 19 Mädchen. Das machen wir jeden Donnerstag. Ich bin im Theater. Ich spiele gern mit.

Beispiel: Herr Duran ist

X. Deutschlehrer
b. Sportlehrer
c. Englischlehrer

1. Herr Duran ist im Deutschunterricht

a. streng.
b. nett
c. komisch

2. Die Schüler haben im Deutschunterricht

a. viel Spaß
b. keine Lust.
c. keine Zeit.

3. Herr Duran kann auch gut

a. Spanisch
b. Englisch
c. Russisch

4. Am Ende des Schuljahres gibt es einen Theaterabend und

a. einen Sketch
b. eine Show
c. einen Chor.

5. Die Schüler üben jeden

a. am Wochenende
b. nie
c. in der Woche

6. In der Schulband und im Theater sind

a. Mädchen
b. Jungen
c. Mädchen und Jungen

 

Antworten: 1B / 2A / 3B / 4C / 5C / 6C

]]>
http://www.meslekialmanca.com/3675/fit-in-deutsch-1-sinavi-okuma-alistirmasi.html/feed 0
Almanca Hazırlık Atlama Sınavları http://www.meslekialmanca.com/3150/almanca-hazirlik-atlama-sinavlari.html http://www.meslekialmanca.com/3150/almanca-hazirlik-atlama-sinavlari.html#respond Sat, 02 Jan 2016 11:35:14 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=3150 Aşağıda Almanca Hazırlık Atlama ile ilgili sınav örnekleri bulabilir ve indirebilirsiniz. Bu sınavlar Ege Üniversitesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitelerinin web sitelerinden alınmıştır. (Almanca Erasmus Sınav örneklerini de yine web sitemizden bulabilirsiniz.)

 

Almanca Muafiyet Sınavı Ege Üniversitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Almanca Öğretmenliği Hazırlık Atlama Sınavı (2007),

]]>
http://www.meslekialmanca.com/3150/almanca-hazirlik-atlama-sinavlari.html/feed 0
Örnek Fit in Deutsch 1 Sınavı http://www.meslekialmanca.com/3002/ornek-fit-in-deutsch-1-sinavi.html http://www.meslekialmanca.com/3002/ornek-fit-in-deutsch-1-sinavi.html#respond Mon, 14 Dec 2015 13:49:57 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=3002 Sitemizin bu bölümünde Fit in Deutsch 1 Sınavı ile ilgili örnek sınavları bulabilir ve indirebilirsiniz. (Aşağıdaki bağlantı sizi İzmir Goethe Institut’un web sitesine yönlendirecektir.)

Örnek Fit in Deutsch 1 Sınavı

]]>
http://www.meslekialmanca.com/3002/ornek-fit-in-deutsch-1-sinavi.html/feed 0
Fit in Deutsch 1 Sınavı Dinleme Bölümü http://www.meslekialmanca.com/2998/fit-in-deutsch-1-sinavi-dinleme-bolumu.html http://www.meslekialmanca.com/2998/fit-in-deutsch-1-sinavi-dinleme-bolumu.html#respond Mon, 14 Dec 2015 12:09:13 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=2998 Dinleme Bölümü / Hörverstehen

Dinleme bölümü 2 kısımdan oluşmaktadır ve bunun için adaya 20 dakika süre verilmektedir.

 

Birinci kısım da adaya üç tane telesekreter iletisi sırayla ikişer kes dinlettirilecektir.

Her iletiden sonra aday a, b veya c şıkları arasından doğru olan şıkkı bulup işaretleyecektir. Her sorunun sadece bir doğru yanıtı bulunmaktadır. Adayın cevap verebilmesi için her soru da 20 saniye süresi bulunmaktadır.

 

İkinci Kısım da aday iki kişi arasında geçen ve yaklaşık 30 saniye süren iki konuşma dinleyecektir. Her görüşmeden sonra aday kendisini bekleyen ve dinleme parçasıyla ilgili 3 tane soruyu okuyacaktır ve sorulara doğru / yanlış şeklinde cevap verecektir.

Diğer bölümlerde de olduğu gibi bu bölümde de verilen yanıtların yanıt anahtarına işaretlenmesi gerekmektedir.

]]>
http://www.meslekialmanca.com/2998/fit-in-deutsch-1-sinavi-dinleme-bolumu.html/feed 0
Engelli Adayların Aile Birleşimi Sınavına Girmesi http://www.meslekialmanca.com/2741/engelli-adaylarin-aile-birlesimi-sinavina-girmesi.html http://www.meslekialmanca.com/2741/engelli-adaylarin-aile-birlesimi-sinavina-girmesi.html#respond Sun, 16 Aug 2015 00:36:12 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=2741 Engelli Adayların Aile Birleşimi (Start Deutsch 1) Sınavına Girmesi

Goethe Institut’un uyguladığı sınavların hepsine engelli adaylar da başvurabilir. Engelli adaylar için her türlü alt yapıyı oluşturan ve hazırlığı yapan kurum, videolar, dudak okuma, görme engelliler,… gibi adaylar için de hazırlıklarını yapmıştır.

Lütfen gireceğiniz sınavdan önce Goethe Institut ile iletişime geçip, durumunuz hakkında bilgi veriniz.

]]>
http://www.meslekialmanca.com/2741/engelli-adaylarin-aile-birlesimi-sinavina-girmesi.html/feed 0
telc’in Tanınırlığı http://www.meslekialmanca.com/1880/telcin-taninirligi.html http://www.meslekialmanca.com/1880/telcin-taninirligi.html#respond Wed, 24 Dec 2014 20:48:17 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=1880 telc’in Tanınırlığı

telc den alacağın sertifika dünya genelinde tanınmaktadır. Federal Almanya Cumhuriyeti, yurt içinde ve yurt dışındaki üniversiteler, Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler, Aile Birleşimi ile Almanya’ya gidecek olanlar,… başta olmak üzere dünya genelindeki bir çok kurum ve kuruluş bu sertifikalara tanımaktadır.

İkamet konusunda ise Almanca sertifikaları sadece Almanca konuşulan ülkelerde kabul edilmektedir.

 

Türk üniversitelerindeki geçerliliği ise gerek üniversitenin kendinden gerekse de YÖK’ün ve ÖSYM’nin web sayfasından takip edilebilir.

 

Ayrıca Avusturya Entegrasyon Fonunun talebiyle ikamet ve vatandaşlık işlemlerinde dil belgesi olarak kabul edilen telc, İsviçre’nin bazı kantonlarında vatandaşlığa geçişte, bazılarındaysa memurluğa alımda gerekli belge olarak tanınmaktadır.

 

Bunun yanı sora Polonya’da memur alımlarında yabancı dil belgesi, Macaristan da üniversitelere girişte gerekli olan dil belgesi, ülkemizde yine ÖSYM B2 ve C1 düzeyindeki telc Almanca sertifikaları YDS’ye eşdeğer olarak kabul edilmektedir.

Almanya’da bazı bakıcılık meslekleri, Almanca ve Tıp Almancası için telc uzmanlık dil sertifikalarının olduğunu biliyor muydunuz?

Peki ya telc’in İspanya’da yabancı dil bildiğinizin bir kanıtı olduğunu?

]]>
http://www.meslekialmanca.com/1880/telcin-taninirligi.html/feed 0
Neden telc? http://www.meslekialmanca.com/1877/neden-telc-2.html http://www.meslekialmanca.com/1877/neden-telc-2.html#respond Wed, 24 Dec 2014 20:30:17 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=1877 Neden telc?

 

 

Yabancı Dil Bilgisi artık hızla küçülen dünyamızda en önemli ve değerli bilgilerden bir tanesidir.

 

Öğrendiğiniz bir yabancı dili sertifikalandırmanın başka bir yolu da telc’dir.

 

telc’in Avantajları:

 

 • Geçerli, güvenli ve nesnellik açısından sürekli denetlenmesi ve belirli bir kalitenin sağlanması.
 • Güncel hayatta, karşımıza sürekli çıkan konuların olması.
 • Kurum ve kuruşlar tarafından tanınması.
]]>
http://www.meslekialmanca.com/1877/neden-telc-2.html/feed 0
Start Deutsch 1 (Aile Birleşimi) Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular http://www.meslekialmanca.com/1851/start-deutsch-1-aile-birlesimi-sinavi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular.html http://www.meslekialmanca.com/1851/start-deutsch-1-aile-birlesimi-sinavi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular.html#respond Wed, 24 Dec 2014 08:47:13 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=1851 Start Deutsch 1 (Aile Birleşimi Sınavı) Nedir?

Alman Hükümeti Almanya’ya yerleşmek isteyen, evlenip Almanya’ya gelin veya damat olarak gidecek olan veya Almanya’da yaşayan çocuklarının yanına yerleşmek isteyen vatandaşlara 2008 yılında bir uyum yasası çıkardı.

Bu yasaya göre yukarıda bahsedilenlerden herhangi bir tanesini yapmak isteyenler Start Deutsch 1 yani Aile Birleşimi Sınavına girmek zorundadırlar. Ancak bu sınavı başaranlar Almanya’da oturum hakkına olurlar.

 

Start Deutsch 1 (Aile Birleşimi Sınavında) Başarılı Olabilmek İçin Kaç Puan Almam Gerekir?

Bu sınavda 100 Puan üzerinden en az 60 Puan aldığınız takdirde sınavı geçmiş olursunuz.

 

Start Deutsch 1 (Aile Birleşimi Sınavını) Kazanırsam Hemen Oturum Alabilir Miyim? Alman Konsolosluğu Başka Şartlar Arıyor Mu?

Sınavı geçmeniz oturum almanız için yeterli değil. Evlenip gideceğiniz kişinin evi kira ise kira kontratını bakılır. Oturacağınız evin de 40 m2 den küçük olmaması gerekir.

Almanya’ya gidecek olan kişi Almancayı hemen iyi konuşamayabilir. Büyük olasılık ilk bir kaç ay evde oturacağınız ve işsiz olacağınız için evleneceğiniz kişinin son üç aylık maaş bordrosuna da bakılır. Eşinizin Maaşının en az 1350 Avro olması tavsiye edilir.

Tüm ev ve maaş durumlarının uymamasında o anki durumu veya eşinizin diğer durumlarına bakılır.

 

Almanya’ya İlk Gittiğimde Sigortam Olacak Mı?

 

Sigortanız Almanya’daki eşiniz tarafından gittiğiniz zaman karşılanacaktır.

 

Start Deutsch 1 (Aile Birleşimi Sınavına) Kimler Katılabilir?

 

Bu sınava 18 yaşını doldurmuş adaylar katılabilmektedirler. 18 yaşın altındaki adaylar sınavda çıkabilecek güncel konuları anlayamadıkları durumunda yapacakları itirazda kabul edilmemektedir. Bu nedenle adayın en az 18 yaşında olmanız tavsiye edilmektedir. 17 yaşında olanlar ise ailesinin yazılı iznini alarak sınava girebilmektedirler.

Start Deutsch 1 (Aile Birleşimi Sınavından) Çocuklarımda Yararlanabilir Mi?

 

18 yaşını aşan çocuklar ise aile birleşimine dahil olmazlar. 12 yaşını geçmiş çocuklar ise ayrı yeten uyum sınavına tabi tutulurlar. Aileden de çocuğunun yaşantısını garanti almaları istenmektedir.

 

Aile Birleşimi İçin Almanca Bilgimi Belgelemek Zorunda Mıyım?

Almanya’ya gitmeden önce mutlaka bir A1 Kur sınavına girmeniz gerekmektedir. Start Deutsch 1 Sınavı bu seviyeyi belgeleyebileceğiniz tek sınavdır. Bu sınava şehrinizde bulunan telc kurumlarında veya Ankara, İzmir ve İstanbul’da Goethe Institut’larda girebilirsiniz. İzmir Goethe Institut duruma göre 1 – 1.5 ayda bir Antalya’ya gelip bu kent’te de sınav yapmaktadır.

 

Sınavlara ortalama 15 – 20 gün öncesinden başvurmanız gerekmektedir. Lütfen gittiğiniz Almanca kursunun bu konu da size danışmanlık verip vermediğini sorunuz.

 

Yabancı Dil Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 

Gittiğiniz Yabancı Dil Kursunda herhangi bir Almanca kursuna katılmak yerine Almanca Aile Birleşimi kursu olmasına ve bu yönde eğitim almanıza dikkat edin. Arada muhakkak bir fark olacaktır. Ayrıca Goethe Institut’lar birçok yabancı dil kursunu sürekli davet ederek Aile Birleşimi sınavı konusunda kurs sahipleri ile öğretmenlerini sürekli bilgilendirmekte ve eğitmektedir.

Start Deutsch 1 Sınavı (Aile Birleşimi Sınavı) Hangi Bölümlerden Oluşmaktadır? Bunlar Nelerdir?

Almanca Aile Birleşimi Sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere dört farklı bölümden oluşmaktadır.

 

Dinleme bölümünde size konuşmalar, anonslar ve telesekreter mesajları dinletilmektedir. Bu bölümde 15 soru bulunmaktadır. İlk 6 soru da her parçayı iki kere dinleyip doğru olan şıkkı işaretlemeniz gerekmektedir. İkinci bölümde 4 soru bulunmaktadır ve her parça sadece bir defa dinletilmektedir. Üçüncü bölümde 5 sorudan oluşmaktadır ve burada da her soru iki defa dinletilmektedir. Bu bölüm 20 dakika sürmektedir. Okuma bölümünde verilen parçaları okuyup doğru yanıtlandırmanız gerekmektedir. Bu bölüm dinleme bölümü ile benzerlik göstermektedir ve bu bölümde de 15 soru bulunmaktadır. Bu bölüm 25 dakika sürmektedir. Yazma bölümünde Almanya’da karşınıza çıkacak olan ve herhangi bir yerde muhakkak kullanacağınız başvuru formlarını doldurmanız ve ayrı yeten verilen bir mektuba yanıt vermeniz gerekmektedir. Bu bölüm 20 dakika sürmektedir. Konuşma bölümünde de adayın kendisini tanıtması, soru sorabilmesi, yanıt verebilmesi ve rica da bulunması gerekmektedir. Bunun için kelime kartları ve resimli kartlar adaylara dağıtılmaktadır. Bu bölüm 15 dakika sürmektedir.

 

Her bölümde doğru olan şıkları sınav kâğıdına değil de cevap anahtarına işaretletmeniz önemlidir.

 

Vizeye Ne Zaman Başvurmalıyım?
Sertifikayı kazandığınızı öğrendiğiniz andan itibaren (tabi diğer evraklarında bu arada tamamlanmış olması gerekmektedir) hemen Konsolosluğu arayıp sizin için uygun olan ilk tarihe vize randevusu almanızı tavsiye ederiz. Bazı konsolosluklar 2-3 ay sonrasına randevu vermektedirler.

 

Alman Konsolosluğunda Nelerle Karşılaşacağım?

 

Alman konsolosluğunda vize görüşmesine girdiğinizde vize memuru sizinle Türkçe konuşacaktır. Almanya’da nasıl bir yaşantı sürmek istediğinizi, beklentilerinizi, hayallerinizi öğrenmek isteyecektir. Daha sonra ki aşamada sizinle Almanca konuşacaktır ve temel düzeyde bazı sorular soracaktır. Bu sorular öğrendiğiniz konular ile alakalı olup oldukça basittir. Aile Birleşimi sınavını kazanan bir aday bu sorulara zaten kolaylıklı yanıt verebilmektedir. Bu konuda kesinlikle heyecanlanmamanız çok önemlidir. Çünkü sorulan sorulara yanıt verememeniz durumunda vize memuru sizden Almanca kursuna tekrardan gitmenizi isteyebilir.

 

Start Deutsch 1 (Aile Birleşimi Sınavı) Sertifikasının Geçerliliği Ne Kadardır?

 

Aslında bu konuda resmi bir açıklama olmaması rağmen Almanlar sertifikalarının ömür boyu geçerli olduğunu belirtmektedirler. Fakat Alman konsolosluğu sertifikayı kazandığınız tarihten 6 ay sonrasına kadar vize vermektedir. Bu konuda süreye dikkat etmenizi ve sertifikayı kazandığınız tarihten vize başvurusuna kadar geçen süreyi çok uzatmamanızı rica edeceğim.

 

Start Deutsch 1 (Aile Birleşimi Sınavının) Ücreti Ne Kadar?

 

Sınav Harcı, Kargo Ücreti ve Havale Ücretiyle birlikte ortalama 220 TL’yi bulmaktadır. Başvuru esnasında vesikalık resim ve kimlik fotokopisi de gerekmektedir.

 

Aile Birleşimi Kursuna Gitmeden Önce Neler Bilmeliyim?

 1. Gittiğiniz kursun Goethe Institut sertifikalarına öğrenci hazırlayıp hazırlamadığını, bu konu da yeteri kadar bilgi ve deneyim ile materyallerinin olup olmadığını lütfen öğrenin.
 2. Dersinize girecek olan öğretmenin de bu konuda bilgi sahibi olup olmadığını öğrenin.
 3. Almanca öğretmeni ile muhakkak tanışın ve ona özellikle son sınav hakkında sorular sorun. Net cevaplar verebiliyorsa sınav hakkında bilgidir demektedir.
]]>
http://www.meslekialmanca.com/1851/start-deutsch-1-aile-birlesimi-sinavi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular.html/feed 0
Fit in Deutsch 2 – Sıkça Sorulan Sorular http://www.meslekialmanca.com/1755/fit-in-deutsch-2-sikca-sorulan-sorular.html http://www.meslekialmanca.com/1755/fit-in-deutsch-2-sikca-sorulan-sorular.html#respond Fri, 05 Dec 2014 23:22:46 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=1755 Fit in Deutsch 2 Sınavı ile İlgili Sıkça Sorulan Soruları Aşağıda Bulabilirsiniz:

 1. Fit in Deutsch 2 Sınavı Nedir? Ne iş Yarar?
 2. Fit in Deutsch 2 Sınavı hangi Enstitü tarafından yapılmaktadır?
 3. Fit in Deutsch 2 Sınavı nerede yapılmaktadır?
 4. Fit in Deutsch 2 Sınavının geçerliliği ne kadardır?
 5. Fit in Deutsch 2 Sınavının ücreti ne kadardır?
 6. Fit in Deutsch 2 Sınavı hangi konuları kapsamaktır?
 7. Fit in Deutsch 2 Sınavında hangi bölümlerden sınav olurum?
 8. Dinleme bölümünün beni neler bekliyor?
 9. Okuma bölümünde beni neler bekliyor?
 10. Yazma bölümünde beni neler bekliyor?
 11. Konuşma bölümünde beni neler bekliyor?
 12. Fit in Deutsch 2 Sınavını kazanabilmem için en az kaç puan almalıyım?
 13. Fit in Deutsch 2 Sınavına katılmak için Almanca Kursuna gitmeli miyim? Fit in Deutsch 2 Sınavına katılmak için minimun kaç saat Almanca dersi almalıyım?
 14. Fit in Deutsch 2 Sınavına hazırlanmandan önce nelere dikkat etmeliyim?
 15. Fit in Deutsch 2 Sınavının bölüm süreleri ne kadar?
 16. Yine de Fit in Deutsch 2 Sınavına katılabilir miyim?
 17. Fit in Deutsch 2 Sınavına katılabilmek için kaç yaşında olmalıyım?

 

 

1. Fit in Deutsch 2 Sınavı Nedir? Ne iş Yarar?

Fit in Deutsch 2 Sınavı Goethe Institut tarafından dünya genelinde yapılan ve geçerliliği olan bir sınavdır. Bu sınavı başardığında basit düzeyde Almanca bildiğinizi ispat etmiş oluyorsunuz.

 

2. Fit in Deutsch 2 Sınavı hangi Enstitü tarafından yapılmaktadır?

Fit in Deutsch 2 Sınavı dünya genelinde Goethe Institut tarafından düzenlenen bir sınavdır. Türkiye de Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere üç tane Goethe Institut bulunmaktadır. İlinizin bağlı bulunduğu veya size en yakın Goethe Institut ile iletişimi geçebilir ve sınav için başvuru da bulunabilirsiniz.

 

3. Fit in Deutsch 2 Sınavı nerede yapılmaktadır?

Fit in Deutsch 2 Sınavı ilinizin bağlı bulunduğu veya size en yakın Goethe Institut’un bulunduğu sınav merkezi olan Ankara, İstanbul ve İzmir de yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Goethe Institut bazı illeri gezerek daha önceden randevu almış özel okullarda ve sınav merkezlerinde de bu sınava başvuru almaktadır.

Kendisini hazır hisseden adaylar aynı zaman Goethe Institut’un Antalya’daki Sınav Merkezlerin de 1 – 1.5 ayda bir düzenlenen sınav tarihlerinde Fit in Deutsch 2 sınavına katılabilirler.

 

4. Fit in Deutsch 2 Sınavının geçerliliği ne kadardır?

Fit in Deutsch 2 sınavının sertifikası ömür boyu geçerlidir.

 5. Fit in Deutsch 2 Sınavının ücreti ne kadardır?

Bazen değişmekle birlike Fit in Deutsch 2 sınavının ücreti 60 Avro’dur.

 

 6. Fit in Deutsch 2 Sınavı hangi konuları kapsamaktır?

Fit in Deutsch 2 Sınavı Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin ikinci basamağında yer alan bütün konuları kapsamaktadır.

 

7. Fit in Deutsch 2 Sınavında hangi bölümlerden sınav olurum?

Fit in Deutsch 2 Sınavında dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere 4 farklı bölümden sınava girmeniz gerekmektedir.

 

 8. Dinleme bölümünde beni neler bekliyor?

Dinleme bölümü 2 kısımdan oluşmaktadır ve bunun için adaya 30 dakika süre verilmektedir.

Birinci kısım adaya radyodan 3 farklı haber iki defa dinletilmektedir. Her haber ortalama 1 dakika sürmektedir. Aday bu haberi dinledikten sonra kendisini bekleyen 3 şıklı soruda doğru olan şıkkı işaretlemek zorundadır. Unutmayınız ki her sorunun sadece bir doğru yanıtı bulunmaktadır.

İkinci Kısım da aday iki kişi arasında geçen 5-6 cümlelik bir diyaloğu dinleyecektir. Bu diyalog yaklaşık 30 saniye sürecektir. Her görüşmeden sonra aday kendisini bekleyen ve dinleme parçasıyla ilgili 3 tane soruyu okuyacaktır ve sorulara doğru / yanlış şeklinde cevap verecektir.

 

9. Okuma bölümünde beni neler bekliyor?

Okuma bölümü dinleme bölümüne benzerlik göstermektedir. Bu bölüm de iki kısımdan oluşmaktadır ve 30 dakika sürmektedir.

Birinci kısım da adayın karşısına iki ilan, mektup, e-posta… çıkmaktadır. Aday bunları okuyarak her parçadan sonra kendisini bekleyen 3 soruya yanıt vermek zorundadır.  Yanıtlar a, b veya c şeklindedir ve sadece sorunun bir doğru yanıtı bulunmaktadır

İkinci Kısım da aday Almanya’daki iki genç ile ilgili 2 parça okuyacaktır ve her parçadan sonra kendisi bekleyen 5 soruya doğru / yanlış şeklinde cevap verecektir.

Üçüncü Kısım da aday herhangi bir dergiden alınmış bir haberi okumaktadır ve sorulan soruları bu sefer işaretleyerek değil yazarak yanıtlandırmak zorundadır.

10. Yazma bölümünde beni neler bekliyor?

Yazma bölümünde adayın karşısına bir ilan çıkmaktadır. Aday bu ilanı 30 dakika içerisinde en az 50 Kelimeyle mektup yazma kurallarını uyarak yanıtlandırmak zorundadır.

İlanla birlikte adaya 4 ek madde verilmektedir. Aday bu maddeleri de mektubunun içerisinde 1-2 cümleyle birleştirmek zorundadır.

Aday bu cevabı yazarken sözlük ve kurşun kalem kullanamaz.

Aday, Mektubu yazdıktan sonra hataların düzeltilmesi için son 5 dakikayı bu işleme ayırmalıdır.

Yazma bölümünde sözlüğün kullanılması yasaktır.

Lütfen mektup yazma kurallarını ve kalıplarını site editöründen isteyiniz.

11. Konuşma bölümünde beni neler bekliyor?

Sınavın bu bölümünde sınıfa 2 kişilik gruplar halinde girilmektedir. 3 aşamadan oluşan bu bölüm ortalama 15 dakika sürmektedir.

Konuşma bölümünden toplamda 15 Puan alınabilmektedir (1. Bölüm ’den 3 Puan, 2. Bölüm ’den 6 Puan ve 3. Bölümden 6 Puan).

Yazılı sınavda 35 puanı geçemediğiniz takdirde sözlü sınava alınamayabiliyorsunuz. (Çünkü azami olarak almanız gereken 60 Puana zaten ulaşamıyorsunuz)

Bu bölümde adayların önlerinde kapalı şekilde kartlar olacaktır. Adaylar bu kartlardan

dört tanesini çekecek ve üzerinde yazan kelime ve konuya göre yanında oturan diğer adaya dört farklı soru soracaktır. Diğer aday ise bu sorulara cevap verecektir. (Kartı çeken aday, kartın üzerinde yazan kelimeyi hiç kimseye göstermeyecektir.)

Her aday yanındaki adaya soruları sorduktan sonra son aday, en baştaki adaya soruyu sorar ve bölüm de biter.

Bu bölümde adaylar önlerinde açık bir şekilde duran kartlardan üç tanesini çekecekler.  Kartın üzerinde bu sefer bir resim olacak. Resmin yanında bir soru işareti varsa aday tekrardan yanındaki adaya soru soracak,  ünlem işareti varsa da bir rica, bir istekte bulunacak. Bu işlem sırayla devam edecek ve en son aday en baştaki adaya tekrardan ya soru soracak ya da istekte bulunacak. Her durumda da cevap verilmesi gerekmektedir.

 12. Fit in Deutsch 2 Sınavını kazanabilmem için en az kaç puan almalıyım?

Bu sınav da 100 Puan üzerinden en az 50 puan alan bir aday sınavı kazanmış sayılır.

13. Fit in Deutsch 2 Sınavına katılmak için Almanca Kursuna gitmeli miyim? Kaç saat Almanca dersi görmeliyim?

Hayır. Ama 220 – 250 saat arası Almanca eğitim almanız tavsiye ediliyor.

 

14. Fit in Deutsch 2 Sınavına hazırlanmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Ülkemizde deyim yerindeyse bir yabancı dil kursu kirliliği yaşanmaktadır. Her yabancı dil kursu da bu işi iyi yaptığını zannediyor. Bu konuda ki araştırmanızı iyi yapmanızı ve Goethe Institut ile beraber çalışan, bu konuda eğitimler veren, seminerlere katılan öğretmenlerden eğitim almanızı tavsiye ediyoruz. Gittiğiniz kursun başarı oranını incelemeyi de lütfen unutmayın.

 

15. Fit in Deutsch 2 Sınavının bölüm süreleri ne kadardır?

 • Dinleme (Hören) – 30 Dakika
 • Okuma (Lesen) – 30 Dakika
 • Yazma (Schreiben) – 30 Dakika
 • Konuşma (Sprechen) – 15 Dakika

 

 16. Engelliyim. Yine de Fit in Deutsch 2 Sınavına katılabilir miyim?

Nasıl bir engelisiniz olursa olsun Goethe Institut’un bütün sertifika sınavlarına engelliler de katılabilirler. Lütfen başvurudan önce durumu Goethe Institut’a bildiriniz.

 

17. Fit in Deutsch 2 Sınavına katılabilmek için kaç yaşında olmalıyım?

12 – 16 yaş aralığında olmanız gerekmektedir.

 

]]>
http://www.meslekialmanca.com/1755/fit-in-deutsch-2-sikca-sorulan-sorular.html/feed 0
Sıkça Sorulan Sorular – Fit in Deutsch 1 Sınavı http://www.meslekialmanca.com/1741/sikca-sorulan-sorular-fit-in-deutsch-1-sinavi.html http://www.meslekialmanca.com/1741/sikca-sorulan-sorular-fit-in-deutsch-1-sinavi.html#respond Thu, 04 Dec 2014 21:48:42 +0000 http://www.meslekialmanca.com/?p=1741  Fit in Deutsch 1 Sınavı ile İlgili Sıkça Sorulan Soruları Aşağıda Bulabilirsiniz:

 1. Fit in Deutsch 1 Sınavı Nedir? Ne iş Yarar?
 2. Fit in Deutsch 1 Sınavı hangi Enstitü tarafından yapılmaktadır?
 3. Fit in Deutsch 1 Sınavı nerede yapılmaktadır?
 4. Fit in Deutsch 1 Sınavının geçerliliği ne kadardır?
 5. Fit in Deutsch 1 Sınavının ücreti ne kadardır?
 6. Fit in Deutsch 1 Sınavı hangi konuları kapsamaktır?
 7. Fit in Deutsch 1 Sınavında hangi bölümlerden sınav olurum?
 8. Dinleme bölümünün beni neler bekliyor?
 9. Okuma bölümünde beni neler bekliyor?
 10. Yazma bölümünde beni neler bekliyor?
 11. Konuşma bölümünde beni neler bekliyor?
 12. Fit in Deutsch 1 Sınavını kazanabilmem için en az kaç puan almalıyım?
 13. Fit in Deutsch 1 Sınavına katılmak için Almanca Kursuna gitmeli miyim? Fit in Deutsch 1 Sınavına katılmak için minimun kaç saat Almanca dersi almalıyım?
 14. Fit in Deutsch 1 Sınavına hazırlanmandan önce nelere dikkat etmeliyim?
 15. Fit in Deutsch 1 Sınavının bölüm süreleri ne kadar?
 16. Yine de Fit in Deutsch 1 Sınavına katılabilir miyim?
 17. Fit in Deutsch 1 Sınavına katılabilmek için kaç yaşında olmalıyım?

 

1. Fit in Deutsch 1Sınavı Nedir? Ne iş Yarar?

Fit in Deutsch 1 Sınavı Goethe Institut tarafından dünya genelinde yapılan ve geçerliliği olan bir sınavdır.

 

Bu sınavı başardığında basit düzeyde Almanca bildiğinizi ispat etmiş oluyorsunuz.

 

2. Fit in Deutsch 1 Sınavı hangi Enstitüsü tarafından yapılmaktadır?

 

Fit in Deutsch 1 Sınavı dünya genelinde Goethe Institut tarafından düzenlenen bir sınavdır. Türkiye de Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere üç tane Goethe Institut bulunmaktadır. İlinizin bağlı bulunduğu veya size en yakın Goethe Institut ile iletişimi geçebilir ve sınav için başvuru da bulunabilirsiniz.

 

3. Fit in Deutsch 1 Sınavı nerede yapılmaktadır?

 

Fit in Deutsch 1 Sınavı ilinizin bağlı bulunduğu veya size en yakın Goethe Institut’un bulunduğu sınav merkezi olan Ankara, İstanbul ve İzmir de yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Goethe Institut bazı illeri gezerek daha önceden randevu almış özel okullarda ve sınav merkezlerinde de bu sınava başvuru almaktadır.

 

Kendisini hazır hisseden adaylar aynı zaman Goethe Institut’un Antalya’daki Sınav Merkezlerin de 1 – 1.5 ayda bir düzenlenen sınav tarihlerinde Fit in Deutsch 1 sınavına katılabilirler.

 

4. Fit in Deutsch 1Sınavının geçerliliği ne kadardır?

Fit in Deutsch 1 sınavının sertifikası ömür boyu geçerlidir.

 

 5. Fit in Deutsch 1Sınavının ücreti ne kadardır?

Bazen değişmekle birlikte Fit in Deutsch 1 sınavının ücreti 70 Avro’dur.

 

6. Fit in Deutsch 1 Sınavı hangi konuları kapsamaktır?

 

Fit in Deutsch 1 Sınavı Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin birinci basamağında yer alan bütün konuları kapsamaktadır.

 

7. Fit in Deutsch 1 Sınavında hangi bölümlerden sınav olurum?

Fit in Deutsch 1 Sınavında dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere 4 farklı bölümden sınava girmeniz gerekmektedir.

 

8. Dinleme bölümünde beni neler bekliyor?

Dinleme bölümü iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım da size üç farklı telesekreter iletisi dinlettirilecek. Her iletiden sonra sizi bekleyen soruya a, b ya da c şıkkıyla yanıt vermeniz gerekmektedir. Adaya yanıt verebilmesi için ortalama 20 saniye süre verilmektedir.

 

İkinci kısım da da size iki kişi arasında geçen ve yaklaşık 20 saniye sürecek olan bir konuşma dinlettirilecek. Bu dinleme parçasından sonra sizi bekleyen 3 soruya doğru ya da yanlış şeklinde cevap vereceksiniz.

 

Diğer bölümlerde de olduğu gibi bu bölümün de yanıtlarını yanıt anahtarına işaretlemeyi unutmayınız.

 

9. Okuma bölümünde beni neler bekliyor?

Bu bölüm dinleme bölümü ile benzerlik göstermektedir. İki kısımdan oluşmaktadır ve yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

 

Birinci kısımda adaya iki E-Posta, İlan, Mektup,… vs okutulmaktadır. Her parçadan sonra aday kendisini bekleyen sorulara a, b ya da c şeklinde yanıt verecektir.

 

İkinci kısımda da aday Almanya’daki iki genç ile ilgili iki parça okuyacaktır. Kendisini yine beleyen üç soruya doğru ya da yanlış şeklinde cevap verecektir.

10. Yazma bölümünde beni neler bekliyor?

 

Yazma bölümünde adayın karşısına bir mektup ya da E-Posta çıkmaktadır. Aday bu mektup yada E-Postaya minimum 30 kelime (5-6 Cümle)  ile bir yanıt yazmak zorundadır.

 

Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise bu mektubun kurşun kalem kullanılmadan yazılması gerektiğidir. Diğer bir husus ise mektubu size verilen cevap kâğıdındaki bölüme yazmanız gerektiğidir. Bazı adaylar bunları unutabilmektedir.

 

Mektup yazma kalıpları ve dikkat edilmesi gereken konuları site editöründen isteyebilirsiniz.

 

11. Konuşma bölümünde beni neler bekliyor?

Sınavın bu bölümünde sınıfa genel de 4 kişilik gruplar halinde girilmektedir. 3 aşamadan oluşan bu bölüm ortalama 15 dakika sürmektedir.

 

Konuşma bölümünden toplamda 15 Puan alınabilmektedir (1. Bölüm ’den 3 Puan, 2. Bölüm ’den 6 Puan ve 3. Bölümden 6 Puan).

 

Yazılı sınavda 35 puanı geçemediğiniz takdirde sözlü sınava alınamayabiliyorsunuz. (Çünkü azami olarak almanız gereken 60 Puana zaten ulaşamıyorsunuz)

Bu bölümde adayların önlerinde kapalı şekilde kartlar olacaktır. Adaylar bu kartlardan bir tanesini çekecek ve üzerinde yazan kelime ve konuya göre yanında oturan diğer adaya bir soru soracaktır. Diğer aday ise bu soruya cevap verecektir. (Kartı çeken aday, kartın üzerinde yazan kelimeyi hiç kimseye göstermeyecektir.)

 

Her aday yanındaki adaya soru sorduktan sonra son aday, en baştaki adaya soruyu sorar ve bölüm de biter. Bu bölümde adaylar önlerinde açık bir şekilde duran kartlardan bir tanesini çekecekler.  Kartın üzerinde bu sefer bir resim olacak. Resmin yanında bir soru işareti varsa aday tekrardan yanındaki adaya soru soracak,  ünlem işareti varsa da bir rica, bir istekte bulunacak. Bu işlem sırayla devam edecek ve en son aday en baştaki adaya tekrardan ya soru soracak ya da istekte bulunacak. Her durumda da cevap verilmesi gerekmektedir.

 

 

12. Fit in Deutsch 1 Sınavını kazanabilmem için en az kaç puan almalıyım?

Bu sınav da 60 Puan üzerinden en az 30 puan alan bir aday sınavı kazanmış sayılır.

 

13. Fit in Deutsch 1 Sınavına katılmak için Almanca Kursuna gitmeli miyim? Kaç saat Almanca dersi görmeliyim?

Hayır. Ama 120 – 150 saat arası Almanca eğitim almanız tavsiye ediliyor.

 

14. Fit in Deutsch 1 Sınavına hazırlanmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

 

Ülkemizde deyim yerindeyse bir yabancı dil kursu kirliliği yaşanmaktadır. Her yabancı dil kursu da bu işi iyi yaptığını zannediyor. Bu konuda ki araştırmanızı iyi yapmanızı ve Goethe Institut ile beraber çalışan, bu konuda eğitimler veren, seminerlere katılan öğretmenlerden eğitim almanızı tavsiye ediyoruz. Gittiğiniz kursun başarı oranını incelemeyi de lütfen unutmayın.

 

15. Fit in Deutsch 1 Sınavının bölüm süreleri ne kadardır?

 

 • Dinleme (Hören) – 20 Dakika
 • Okuma (Lesen) – 20 Dakika
 • Yazma (Schreiben) – 20 Dakika
 • Konuşma (Sprechen) – 15 Dakika

 

 

16. Engelliyim. Yine de Fit in Deutsch 1 Sınavına katılabilir miyim?

Nasıl bir engelisiniz olursa olsun Goethe Institut’un bütün sertifika sınavlarına engelliler de katılabilirler. Lütfen başvurudan önce durumu Goethe Institut’a bildiriniz.

 

17. Fit in Deutsch 1 Sınavına katılabilmek için kaç yaşında olmalıyım?

12 – 16 yaş aralığında olmanız gerekmektedir.

 

]]>
http://www.meslekialmanca.com/1741/sikca-sorulan-sorular-fit-in-deutsch-1-sinavi.html/feed 0