Anasayfa / Almanya / Almanya’da Doktorluk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Almanya'da Doktorluk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular 1

Almanya’da Doktorluk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Türkiye’deki Tıp Diplomasımın Almanya’da Denkliği Var Mıdır?

Türkiye’den almış olduğunuz Tıp Diplomasının Almanya’da herhangi bir denkliği bulunmamaktadır.

 

Almanya’da Doktorluk yapabilmek için Almanca bilmem gerekiyor mu?

Elbette. Ek dil bilmeniz size ciddi avantajlar sağlayacaktır ama Almanca bilmeniz temel şart. Almanca Dil Seviyesi son yıllarda B2 seviyesine kadar yükseltilmiştir. Hatta Psikoloji ve Psikiyatri gibi bölümlerde C1 seviyesi Almanca’ya sahip olmanız gerekmektedir.

 

Almanca bilgimi nasıl belgelendirebilebirim?

Goethe Institut veya telc kurumlarının sertifika sınavlarına girerek buradan aldığınız belgeler ile Almanca bilginizi belgelendirebilirsiniz.

 

Almanya’da Doktorluk Yapabilmek için hangi seviye de Almanca bilmem gerekiyor?

Az önce de belirttiğimiz gibi Almanya’da Doktorluk yapabilmek için minimum da B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekmektedir. B2 seviyesi orta seviyenin son basamağıdır. Psikoloji ve Psikiyatri gibi bölümlerde de C1 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekmektedir.

 

Türkiye’de Goethe Institut veya telc kurumlarını hangi şehirlerde bulabilirim?

Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere 3 büyükşehir de bu kurumlar bulunmaktadır. Goethe Institut aynı zaman da bölgelere göre şehirleri gezmekte ve sınavlar düzenlemektedirler. Örnek olarak İzmir Goethe Institut ay da bir Antalya’ya gelerek Antalya’da Sınav Merkezinde sertifika sınavlarını düzenlemektedir.

 

Türkiye’den aldığım Diplomamın denkliğini Almanya’dan nasıl alabilirim?

Bu işlem Türkiye’deki gibi çok zahmetli ve zor bir süreç değildir. Almanca dil bilginizi belgelendirdikten sonra doktorluk yapmak istediğiniz şehrin Arztekammer (Almanca karşılığı ile doktorlar kasası = Tabipler Odasına) istenilen evraklar ile başvuruda bulunuyorsunuz. Arztekammer sizin evraklarını incelemektedir. Bu işlem yaklaşık 3-4 hafta sürmektedir. Daha sonra Arztekammer sizi sözlü bir sınava, bir mülakata davet etmektedir. Ortalama 5 dakika sürecek olan bu sözlü sınavda sizinle Almanca konuşulacaktır. Denkliği alıp almadığınız da o an belli olacaktır.

 

Denklik Sınavı var mıdır?

Türkiye’den aldığınız Tıp Diplomasının Denkliğini alabilmeniz için Almanya’da herhangi bir sınava girmeniz gerekmemektedir. Denklik belgesini alabilmek için başvurduğunuz Arztekammer adını verdiğimiz Tabipler Odası ise sizi evraları inceledikten sonra mülakata devam edecektir. Bu mülakat uzun sürmemektedir.

 

Denklik Sınavına kaç defa girebilirim?

Almanya’da genelinde denklik sınavına sadece bir defa girme hakkınız bulunmaktadır. Denklik sınavına bir kez kayıp etmeniz halinde Almanya’da genelinde doktorluk yapma hakkınızı kayıp ediyorsunuz.

 

Almanya’da dışında farklı bir ülkeden denklik alabilir miyim?

Böyle bir durum ile karşılaşmanız durumunda Avrupa Birliğine bağlı diğer ülkelerden Denklik almanızı tavsiye ederiz. A.B. Ülkelerinden alacağınız Denklik Almanya’da da geçerli olacaktır. Eğer Almanca biliyorsanız ve Denklik alamadıysanız Almanca konuşulan diğer ülkeler olan Avusturya, Lihtenştayn veya İsviçre’de Denklik almanızı tavsiye ederiz.

 

Farklı bir ülkeden denklik aldığım zaman bu denkliğim Almanya’da da geçerli olur mu?

Evet. Yukarı da sorunun yanıtını okursanız gerekli açıklamaları bir kez daha görmüş olacaksınız.

 

Almanya’da Uzmanlık Sınavı var mıdır?

Tıpta Uzmanlık Sınavı adı verilen bir sınav yoktur. Fakat Uzmanlığınızı yaparken hastane veya doktor sizi bir sınava tabi tutabilir.

 

Almanya’da istediğim şehir de çalışabilir miyim?

Denkliğinizi aldıktan sonra iş arama süreci başlamaktadır. Sağlık Personelleri ve Doktorlar son yıllarda Almanya’da kolay iş bulabilmektedirler. Kendinize uygun işi bulduktan sonra da dilediğiniz kentte yaşayabilirsiniz.

 

Türkiye’den aldığım bir Dil Sertifikası Almanya’da geçerli olur mu?

Evet. Türkiye’den alacağınız Goethe Institut veya telc Sertifikaları Almanya’da geçerlidir. Üstelik Türkiye’den başladığınız seviyeden sonra ki seviyeye Almanya’da devam edebilirsiniz.

 

Almanya’da Dokturluk ve Denklik işlemleriyle ilgili tavsiye edeceğiniz web siteleri var mıdır?

Evet. Bu konu da size muhakkak tavsiye edeceğimiz web siteleri şu şekiledir:

 

almanyada-denklik.info.tr

anerkennung-in-deutschland.de

almanyayolu.org

Buna da bakın

Hemşireler İçin Almanca - "B" Harfi 5

Hemşireler İçin Almanca – “B” Harfi

  Sitemizin bu bölümünde Hasta Bakıcılar ve Hemşireler için Almanca Terimler ve Türkçe karşılıklarını bulabilirsiniz. …

Bir Cevap Yazın

error: İzinsiz Kopyalanamaz.